Databáze Cesta do Evropské unie
Detail
s právem EU Úřad vlády ČR
Cesta do Evropské unie
Cesta do Evropské unie | |
---|---|
Svazek : | 2. APROXIMACE LEGISLATIVY ČR A ES - SBLIŽOVÁNÍ PRÁVNÍCH PŘEDPISŮ ČR A ES V PŮSOBNOSTI MH ČR |
Část : | I. ZÁKLADNÍ DOKUMENTY O SBLIŽOVÁNÍ PRÁVNÍCH PŘEDPISŮ ČR S PRÁVNÍMI AKTY ES |
Kapitola : | A. Evropská dohoda |
1. Evropská dohoda a sbližování práva
Závazek České republiky zajistit slučitelnost svých právních předpisů s právem ES vyplývá z Evropské dohody zakládající přidružení mezi Českou republikou na jedné straně a Evropskými společenstvími a jejich členskými státy na straně druhé. Evropská dohoda (včetně protokolů č. 1 - 8) byla přijata podpisem Závěrečného aktu dne 4. října 1993 v Lucemburku (viz. sdělení Ministerstva zahraničních věcí č. 7/1995 Sb., kterým bylo současně vyhlášeno české znění Závěrečného aktu a Evropské dohody). S Evropskou dohodou vyslovil souhlas Parlament České republiky a prezident republiky ji ratifikoval.
Po vstupu Evropské dohody v platnost dnem 1. února 1995, a to na základě jejího článku 123, pozbyly platnosti:
- Dohoda mezi Českou a Slovenskou Federativní Republikou a Evropským hospodářským společenstvím a Evropským společenstvím pro atomovou energii o obchodu, obchodní a hospodářské spolupráci ze dne 7. května 1990,
- Protokol mezi Českou a Slovenskou Federativní Republikou a Evropským společenstvím uhlí a oceli o obchodu, obchodní a hospodářské spolupráci ze dne 28. června 1991,
- Prozatímní dohoda o obchodu a otázkách s obchodem souvisejících mezi Českou a Slovenskou Federativní Republikou na jedné straně a Evropským hospodářským společenstvím a Evropským společenstvím uhlí a oceli na straně druhé ze dne 16. prosince 1991, ve znění pozměněném výměnnými dopisy ze dne 15. prosince 1992, vyhlášené pod č. 226/1994 Sb.,
- Doplňkový protokol mezi Českou republikou na jedné straně a Evropským společenstvím a Evropským společenstvím uhlí a oceli na straně druhé k Prozatímní dohodě o obchodu a otázkách s obchodem souvisejících mezi Českou a Slovenskou Federativní Republikou na jedné straně a Evropským hospodářským společenstvím a Evropským společenstvím uhlí a oceli na straně druhé ze dne 21. prosince 1993, vyhlášeného pod č. 226/1994 Sb.,
a
- Dodatkový protokol mezi Českou republikou a Společenstvím k Prozatímní dohodě o obchodu a otázkách s obchodem souvisejících mezi Českou a Slovenskou Federativní Republikou na jedné straně a Evropským hospodářským společenstvím a Evropským společenstvím uhlí a oceli na straně druhé ze dne 21. prosince 1993, vyhlášeného pod č. 226/1994 Sb.
Uspořádání Evropské dohody podle hlav a článků je uvedeno v příloze č. 2.
Základním cílem Evropské dohody je:
- poskytnout vhodný rámec pro politický dialog umožňující rozvoj těsných politických vztahů mezi stranami;
- podporovat rozvoj obchodu a harmonických ekonomických vztahů mezi stranami a tím posílit i dynamický hospodářský rozvoj
a prosperitu v ČR;
- poskytnout základnu pro finanční a technickou pomoc Společenství ČR;
- poskytnout vhodný rámec pro postupnou integraci ČR do Společenství. ČR bude za tím účelem působit ke splnění nutných podmínek;
- podporovat spolupráci v kulturních otázkách.
Mezinárodní závazek sbližování práva ČR s právem ES je upraven v Evropské dohodě zejména v oddíle III - Sbližování práva, konkrétně těmito články:
Článek 69
Smluvní stany uznávají, že důležitou podmínkou pro ekonomické zapojení ČR do Společenství je sbližování stávajících a budoucích právních předpisů ČR s právními předpisy Společenství. ČR vyvine úsilí k zajištění postupné slučitelnosti jejích právních předpisů s právními předpisy Společenství.
Článek 70
Sbližování práva bude zahrnovat zejména následující oblasti: celní právo, firemní právo, bankovní právo, daně a vedení účtů obchodních společností, duševní vlastnictví, ochrana pracovníků na pracovišti, finanční služby, pravidla soutěže, ochrana zdraví a života lidí, zvířat a rostlin, ochrana spotřebitele, nepřímé zdanění, technická pravidla a technické normy, zákony a předpisy o jaderné energii, doprava a životní prostředí.
Pozn.: Jde o demonstrativní výčet právních oblastí významných pro sbližování práva. Článek je prakticky stanovením priorit v procesu sbližování práva.
Článek 71
Společenství poskytne ČR technickou pomoc pro uskutečňování těchto opatření, která může mimo jiné zahrnovat:
- výměnu expertů;
- poskytování včasných informací zvláště o příslušných právních předpisech;
- organizování seminářů;
- odbornou přípravu;
- pomoc při překládání právních předpisů Společenství v příslušných odvětvích.
Spojitost se sbližováním práva je v Evropské dohodě vyjádřena i u některých stanovení meritorní povahy, jako je článek 57, odst. 5 (letecká a vnitrozemská doprava), článek 67, odst. 1 (duševní, průmyslové a obchodní vlastnictví), článek 75 (průmyslové normy a posuzování shody), článek 78, odst. 1 (ochrana zdraví zvířat a rostlin), článek 81, odst. 3 (životní prostředí), článek 82, odst. 3 (doprava), článek 86, odst. 2 (praní peněz), článek 96 (narkotika).
Pozn.: V některých oblastech - např. ve statistické spolupráci (článek 94 Evropské dohody) - se dosahuje souladného postupu pomocí harmonizace klasifikací a dalších metodických dokumentů, bez použití aktů právní povahy.
Vzhledem k působnosti Ministerstva hospodářství jako ústředního orgánu státní správy pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví je třeba zvláště upozornit na článek 75 Evropské dohody.
Pozn.: Zákonem ČNR č. 20/1993 Sb., o zabezpečení výkonu státní správy v oblasti technické normalizace, metrologie a státního zkušebnictví, byl zřízen Úřad pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví, který je podřízen Ministerstvu hospodářství České republiky.
Článek 75
Průmyslové normy a posuzování shody
1. Strany budou spolupracovat s cílem dosáhnout plné shody ČR s technickými předpisy Společenství, s Evropskou normalizací a postupy pro posuzování shody.
2. Za tím účelem bude spolupráce usilovat:
- o podporu používání technických předpisů Společenství, Evropských norem a postupů pro posuzování shody;
- kde je to na místě, o dosažení uzavření dohod o vzájemném uznávání v těchto oblastech;
- o podporu aktivní a pravidelné účasti ČR v práci specializovaných organizací (CEN, CENELEC, ETSI, EOTC).
3. Společenství poskytne ČR technickou pomoc, kde to bude na místě.
2. Publikace Evropské dohody v Úředním věstníku ES
Rozhodnutí Rady a Komise z 19. prosince 1994 o uzavření Evropské dohody zakládající přidružení mezi Českou republikou na jedné straně a Evropskými společenstvími a jejich členskými státy na straně druhé, č. 94/910/ECSC, EC, Euratom (Decision of the Council and Commission of 19 December 1994 concerning the conclusion of a Europe Agreement establishing an association between the European Communities and their Member states, of the one part, and the Czech Republic, of the other part, 94/910/ECSC, EC, Euratom) bylo publikováno v Úředním věstníku Evropských společenství v č. L 360 z 31.12.1994. Texty Evropské dohody, připojených Protokolů a Závěrečného aktu jsou součástí tohoto Rozhodnutí.
3. Institucionální zabezpečení Evropské dohody
K plnění Evropské dohody byly zřízeny
a) Společné orgány EU - ČR:
- Rada přidružení
- Výbor přidružení
- Parlamentní výbor přidružení.
Jejich složení a úkoly stanoví ED v článcích 104 - 112. Rada přidružení zřídila pro jednotlivé oblasti spolupráce podvýbory EU - ČR, mezi nimi rovněž podvýbor pro sbližování práva. Gestorem účasti ČR v tomto podvýboru je ÚLVS.
a) Orgány vlády ČR:
Vláda usnesením č. 631/1994 zřídila k 1. lednu 1995 tyto orgány:
- Výbor vlády pro evropskou integraci (stálá porada ministrů u předsedy vlády)
- Pracovní výbor pro provádění ED (meziresortní pracovní skupina vyšších úředníků)
b) Útvary v rámci MH ČR:
K zajištění úkolů MH ČR na úseku evropské integrace bylo zřízeno v odboru legislativně právním oddělení práva ES a v odboru zahraničně ekonomickém změněn název oddělení pro evropské záležitosti na oddělení pro evropskou integraci.