Databáze Cesta do Evropské unie
Detail
s právem EU Úřad vlády ČR
Cesta do Evropské unie
Cesta do Evropské unie | |
---|---|
Svazek : | 13. VZÁJEMNÉ UZNÁVÁNÍ KVALIFIKACE V ARCHITEKTUŘE A STAVITELSTVÍ MEZI ČESKOU REPUBLIKOU A EVROPSKOU UNIÍ |
Část : | I. UVEDENÍ DO PROBLEMATIKY |
Kapitola : | D. Vymezení pojmů |
Pro určení záběru našeho zkoumání, tzn. především pro rozhodnutí o rozsahu platnosti výše uvedené evropské směrnice pro podmínky v České republice, budeme muset z nedostatku klasické definice použít v podstatě pouze enumerativního výčtu znaků, popř. popisu činností, naplňujících obsah názvu "architekt" nebo "architektura".
České poměry jsou poznamenány skutečností, že do roku 1976 existovaly v rámci vysokých učení technických v Praze a v Brně společné fakulty architektury a pozemního stavitelství; nařízením vlády ze dne 8.9.1976 došlo k rozdělení dosavadních stavebních fakult, byly zřízeny samostatné fakulty architektury a fakulty stavební v rámci uvedených vysokých škol, a uvedené fakulty v této podobě existují dodnes.
Přesnější vymezení náplně obou oborů by bylo možno odvodit z obsahu náplně činnosti autorizovaného architekta a autorizovaného inženýra podle § 17 (architekt) a 18 (inženýr) zákona č. 360/1992 Sb., který je možno považovat za lex specialis pro naše dva technické obory, a kromě toho by bylo možno podpůrně použít výčet oborů, v nichž se stavebním inženýrům uděluje autorizace. Na rozdíl od označení "architekt", o němž není z pochopitelných důvodů pochyb, bude u stavebních inženýrů možno pod toto označení zařadit pouze ty, kteří se zabývají oborem "pozemní stavby" (viz § 5 odst. 3 zákona). Určitou obdobu tohoto uspořádání můžeme nalézt v některých zahraničních úpravách, např. belgické a dánské, viz směrnice 85/384/EHS.
Tento terminologický exkurs uzavřeme návrhem (pracovní) definice pojmu "architekt" použitelnou pro poměry České republiky, která obstojí při konfrontaci s vymezením použitým ve Směrnici Rady EHS 85/384/EHS:
"Architekt" je odborný titul získaný absolutoriem vysoké školy architektury, vyjadřující způsobilost svého nositele k tvůrčí činnosti v oboru územního plánování, navrhování měst, stavebních objektů pozemního stavitelství, interiérových, zahradních a krajinářských úprav. V oboru pozemního stavitelství lze zahrnout pod souhrnný pojem architekt pro účely vzájemného uznávání též absolventy stavebních fakult, obor "pozemní stavby".
Přestože výše uvedená definice má svoji logiku a zdá se vyhovovat pro účely vzájemného uznávání, bylo by před jejím definitivním zakotvením do pravidel platných pro tuto reciprocitu mezi Českou republikou a státy Evropské unie třeba prověřit, zda rovnocennost vzdělání, proklamovaná jako stěžejní předpoklad pro uznávání mezi státy, platí skutečně v tomto případě i pro dvě fakulty jedné vysoké školy - ČVUT Praha, resp. VUT Brno. Pokud by tomu tak nebylo, pak buď bude muset být náplň studia mezi oběma zmíněnými stavebními směry vyrovnána úpravou studijních osnov a examinátorských podmínek, nebo odborný titul "architekt" zůstane v České republice vyhrazen pouze pro absolventy vysokých škol architektury, tzn. těch, které mají uvedený výraz ve svém úředním označení.