Databáze Cesta do Evropské unie
Detail
s právem EU Úřad vlády ČR
Cesta do Evropské unie
Cesta do Evropské unie | |
---|---|
Svazek : | 5.INFORMAČNÍ SYSTÉMY PRÁVA EU A SBLIŽOVÁNÍ PRÁVA S PRÁVEM EU V PŮSOBNOSTI MMR |
Část : | III. ZABEZPEČENÍ SLUČITELNOSTI PRÁVA ČR S PRÁVEM ES V PŮSOBNOSTI MINISTERSTVA PRO MÍSTNÍ ROZVOJ |
Kapitola : | A. Úvod - sbližování práva podle “Evropské dohody” |
Mezinárodní závazek sbližování práva ČR s právem ES je upraven v citované dohodě zejména v oddíle III - Sbližování práva, konkrétně těmito články:
Článek 69
Smluvní strany uznávají, že důležitou podmínkou pro ekonomické zapojení ČR do Společenství je sbližování stávajících a budoucích právních předpisů ČR s právními předpisy Společenství. ČR vyvine úsilí k zajištění postupné slučitelnosti jejích právních předpisů s právními předpisy Společenství.
Sbližování práva bude zahrnovat zejména následující oblasti: celní právo, firemní právo, bankovní právo, daně a vedení účtů obchodních společností, duševní vlastnictví, ochrana pracovníků na pracovišti, finanční služby, pravidla soutěže, ochrana zdraví a života lidí, zvířat a rostlin, ochrana spotřebitele, nepřímé zdanění, technická pravidla a technické normy, zákony a předpisy o jaderné energii, doprava a životní prostředí.
Pozn.: Jde o demonstrativní výčet právních oblastí významných pro sbližování práva. Článek je prakticky stanovením priorit v procesu sbližování práva.
Společenství poskytne ČR technickou pomoc pro uskutečňování těchto opatření, která může mimo jiné zahrnovat:
- výměnu expertů;
- poskytování včasných informací zvláště o příslušných právních předpisech;
- organizování seminářů;
- odbornou přípravu;
- pomoc při překládání právních předpisů Společenství v příslušných odvětvích.
Pozn.: Spojitost se sbližováním práva je v Evropské dohodě vyjádřena i u některých ustanovení meritorní povahy, jako je článek 57, odst. 5 (letecká a vnitrozemská oprava), článek 67, odst. 1 (duševní, průmyslové a obchodní vlastnictví), článek 75 průmyslové normy a posuzování shody), článek 78, odst. 1 (ochrana zdraví zvířat a rostlin), článek 81, odst. 3 (životní prostředí), článek 82, odst. 3 (doprava), článek 86, odst.: 2 (praní peněz), článek 96 (narkotika).
- V některých oblastech - např. ve statistické spolupráci (článek 94 Evropské dohody) - se dosahuje souladného postupu pomocí harmonizace klasifikací a dalších metodických dokumentů, bez použití aktů právní povahy.
Článek 75 - Průmyslové normy a posuzování shody
1. Strany budou spolupracovat s cílem dosáhnout plné shody ČR s technickými předpisy Společenství, s evropskou normalizací a postupy pro posuzování shody.
2. Za tím účelem bude spolupráce usilovat:
- - o podporu používání technických předpisů Společenství, evropských norem a postupů pro posuzování shody;
- kde je to na místě, o dosažení uzavření dohod o vzájemném uznávání v těchto oblastech;
- o podporu aktivní a pravidelné účasti ČR v práci specializovaných organizací (CEN, CENELEC, ETSI, EOTC). CEN, Comité Européen de Normalisation, Evropská komise pro normalizaci
- CENELEC, Comité Européen de Normalisation Electrotechnique, Evropská komise pro normalizaci v elektrotechnice
ETSI, European Telecommunication Standards Institute, Evropský institut pro telekomunikační normy
EOTC, European Organization for Testing and Certification, Evropská organizace pro zkoušení a certifikaci
Sbližování práva však nutno rozlišovat zejména ze dvou hledisek: z hlediska sbližování práva členských států EU a z hlediska sbližování práva nečlenských, přidružených států s právem ES. Sbližování práva členských států EU upravuje smlouva o založení Evropského společenství obecně (čl. 100 - 102). Sbližování práva nečlenských, přidružených států s právem ES upravují evropské dohody. Pokud jde o Dohodu o Evropském hospodářském prostoru, představuje tato dohoda smluvní úpravu sblížení práva nečlenských států s právem ES dosud nejvyššího stupně. Dohodu o zřízení Evropského ekonomického prostoru nelze z hlediska sbližování práva vzít jednoznačně za jakýsi model pro Českou republiku, neboť byla připravována v jiné době a pro zcela jiné účastníky.
Články Evropské dohody v působnosti MMR:
Článek 87 - Regionální rozvoj
1. Strany budou posilovat vzájemnou spolupráci v regionálním rozvoji a využívání území.
- 2. Za tímto účelem mohou být podniknuta jakákoliv následující opatření:
- výměna informací mezi státními, regionálními nebo místními orgány o regionální politice a o politice územního plánování;
- poskytování pomoci ČR při formování takové politiky;
- společné akce regionálních a místních orgánů v oblasti hospodářského rozvoje;
- studium koordinovaných přístupů k rozvoji pohraničních oblastí mezi ČR a Společenstvím a ostatních oblastí v ČR se závažnými regionálními rozdíly;
- výměna návštěv ke zkoumání možností pro spolupráci a pomoc;
- výměna zaměstnanců státní správy nebo odborníků;
- poskytování technické pomoci;
- vytváření programů k výměně informací a zkušeností různými metodami včetně seminářů.
Článek 89 - Cestovní ruch
Strany budou zvyšovat a rozvíjet vzájemnou spolupráci, která bude zahrnovat:
- usnadňování obchodu v oblasti cestovního ruchu;
- zvyšování toků informací mezinárodními sítěmi, databankami, atd.;
- převod know-how prostřednictvím odborné přípravy, výměn, seminářů;
- realizaci regionálních turistických projektů jako jsou transhraniční projekty, družební města atd.;
- výměnu názorů a poskytování příslušné výměny informací o důležitých otázkách společného zájmu týkajících se oblasti cestovního ruchu;
- podporu rozvoje infrastruktury, jež vede k investování do oblasti cestovního ruchu.
Článek 90 - Malé a střední podniky
- 2. Budou podporovat výměnu informací a know-how v následujících oblastech:
- zavádění právních, administrativních, technických, daňových a finančních podmínek, potřebných pro zakládání a rozšiřování malých a středních podniků a pro spolupráci přesahující hranice;
- poskytování specializovaných služeb, požadovaných malými a středními podniky (odborná příprava v oblasti řízení, účetnictví, marketing a kontrola kvality atd.) a posilování zastoupení, poskytujících takové služby;
- vytváření vhodných propojení s provozovateli Společenství s cílem zlepšovat informační tok do malých a středních podniků a podporovat spolupráci přesahující hranice (např. Síť obchodní spolupráce (BC-NET), Euro-Info Centra, konference atd.).